Czyste powietrze
- Szczegóły
- Kategoria: Czyste powietrze
- Odsłony: 158
Szanowni Państwo,
Burmistrz Miasta Braniewa wraz z Wydziałem Ochrony Środowiska, prowadzącym punkt konsultacyjno-informacyjny Programu „Czyste Powietrze" serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców miasta Braniewa, właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą na spotkanie informacyjne, które odbędzie się dnia 22.05.2023 r. o godzinie 10:00 w Braniewskim Centrum Kultury w Galerii.
Przyjdź na spotkanie informacyjne, na którym dowiesz się:
• kto może skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze
• na jakie inwestycje możesz ubiegać się o dotację
• jakie nowe możliwości dofinansowania wprowadziły zmiany w regulaminie programu
• jak założyć konto w Generatorze wniosków o dofinansowanie GWD
• jak skorzystać z bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i termomodernizację domu
• w jaki sposób wypełnić wniosek o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”
• jakie dokumenty musisz obowiązkowo dołączyć do wniosku o dofinansowanie oraz uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące programu.
Spotkanie poprowadzą Doradcy Energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy wszystkich zainteresowanych o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr 55 644 01 35 lub mailowy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w celu zapisania się na spotkanie.
Jednocześnie zachęcamy Państwa do korzystania z informacji zamieszczanych na stronie Programu Czyste Powietrze Portalu Programu "Czyste Powietrze" pod adresem: https://czystepowietrze.gov.pl/
- Szczegóły
- Kategoria: Czyste powietrze
- Odsłony: 211
Co zrobić aby płacić mniej za ogrzewanie domu?
Poprzedni, 2022 r. ze względu na niezależną od Nas wszystkich sytuację geopolityczną, przyniósł szereg negatywnych skutków, również w zakresie dostępności i kosztów energii.
Wielu właścicieli domów jednorodzinnych, po doświadczeniach obecnego roku, już teraz zastanawia się co zrobić aby kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie, w komforcie cieplnym i bez przepłacania.
Jest na to sposób.
Warto zapoznać się z programem Czyste Powietrze, który oferuje nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wfośigw). Inwestycja, którą możesz sfinansować z Programu pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii przy utrzymaniu bezpieczeństwa i komfortu cieplnego w domu, a przy tym przyniesie niższe rachunki za ogrzewanie.
Z programu Czyste Powietrze otrzymasz wsparcie na docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła, które zużywa mniej energii z pożytkiem dla rodzinnego portfela, a przy tym emituje mniej zanieczyszczeń do powietrza.
Ciepły, bezpieczny dom to podstawa dobrostanu rodziny, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej wraz z wfośigw przygotował na 2023 r. ważne zmiany w Programie, dzięki którym możesz otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania. Tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie
z uwagi na podniesienie poziomów dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.
Zanim przystąpisz do programu, warto jest wykonać audyt energetyczny, to dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje co w domu należy docieplić, zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków.
Do programu może przystąpić każdy, kogo roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł.
Już dziś zainteresuj się programem Czyste Powietrze. Teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku, znalezienie wykonawcy i przeprowadzenie inwestycji, aby spokojnie zdążyć przed kolejnym sezonem grzewczym
Na swoje pytania znajdziecie Państwo odpowiedź na stronie czystepowietrze.gov.pl, np. w nagraniach i prezentacjach Akademii Czystego Powietrza.
O Program możesz dopytać w naszym Urzędzie Gminy, w punkcie konsultacyjno – informacyjnym. Tutaj otrzymasz wsparcie w przygotowaniu i złożeniu wniosku do programu Czyste Powietrze.
Co zrobić aby rachunki za ogrzewanie zamiast rosnąć – malały?
Nie zwlekaj, zapoznaj się już dziś z programem Czyste Powietrze, który znacznie poprawi warunki życia i zdrowia Twojej rodziny!
Gminny punkt konsultacyjno – informacyjny programu Czyste Powietrze działa w godzinach 07:00 – 15:00 tel.55 644 01 35, adres: ul. Kościuszki 111, 14-500 Braniewo, pok. 11.
Zapraszamy!
podziel się tą informacją z Sąsiadem!
CO_zrobić_aby_płacić_mniej_za_ogrzewanie_domu_17.03.2023_r_.odt
- Szczegóły
- Kategoria: Czyste powietrze
- Odsłony: 188
W związku z informacjami o nieuczciwych wykonawcach, którzy proponują wykonanie prac dofinansowanych z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” informujemy, iż Beneficjent dokonuje wyboru wykonawcy/ów realizujących usługi, dostawy, roboty budowlane w ramach przedsięwzięcia na własne ryzyko.
Wykonawców i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) nie łączy żadna umowa lub zobowiązanie z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umów związanych z realizacją przedsięwzięcia, zawieranych przez Beneficjentów z wykonawcami.
Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy były podejmowane przez Wnioskodawcę bez nacisków i bez pośpiechu, z możliwością przemyślenia i konsultacji wyboru w najbliższym środowisku społecznym: z sąsiadami, w gminie.
Zachęcamy do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy.
Pierwszy krok aby zweryfikować uczciwość firmy to sprawdzenie w bezpłatnych publicznych, ogólnodostępnych źródłach czy firma jest zarejestrowana i jest aktywnym przedsiębiorcą. Można to zrobić w rejestrach dostępnych w sieci Internet:
• Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – to spis dotyczący osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółki cywilnej,
• Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – tu sprawdzisz spółki prawa handlowego np. spółki z o.o., jawne, partnerskie, komandytowo-akcyjne, akcyjne
• REGON (był obowiązkowy do 30 kwietnia 2018 r.) – tu znajdziesz m.in. spółki cywilne.
• Portalu podatkowym Ministerstwa Finansów - Wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (tzw. biała lista podatników VAT) – tu sprawdzisz czy wykonawca jest czynnym podatnikiem VAT oraz czy numer identyfikacji podatkowej NIP podany przez niego jest poprawny, uchylony, unieważniony lub czy istnieje, a także sprawdzisz numery rachunków bankowych będących rachunkami rozliczeniowymi przedsiębiorcy.
Wybór polecanych lub znanych wnioskodawcy wykonawców jest wyborem, który minimalizuje ryzyko próby oszustwa. Warto sprawdzić opinie nt. firmy publikowane w internecie.
Prosimy w szczególności uważać na wykonawców, którzy oferują wyłącznie usługę pod warunkiem przesłania dofinansowania z Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”- bezpośrednio na rachunek bankowy wykonawcy. Zwróćcie Państwo uwagę również na nazwę firmy i jej adres – czy nie budzą Państwa wątpliwości.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie promuje konkretnych firm instalacyjnych i wykonawczych.
Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy wykonawczej na partnerstwo w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz GMINY (w programie „Czyste Powietrze” uczestniczy ponad 85% gmin w skali Polski), a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl.
Przede wszystkim warto współpracować z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.
Mamy nadzieję, że niniejszy komunikat pozwoli Państwu przejść przez proces składania wniosku, inwestycyjny i rozliczenia w sposób bezpieczny i satysfakcjonujący. Z korzyścią dla środowiska i Państwa komfortu, zdrowia i portfela!
- Szczegóły
- Kategoria: Czyste powietrze
- Odsłony: 196
Gminny Punkt Konsultacyjno-informacyjny zachęca zainteresowanych Mieszkańców Miasta Braniewa do kontaktu w sprawie możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizację domu w ramach realizacji Programu "Czyste Powietrze".
W punkcie uzyskają Państwo informacje dotyczące Programu „Czyste Powietrze” oraz pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie.
W przypadku chęci pomocy przy złożeniu wniosku o dofinansowanie, zwracamy się z prośbą o wcześniejszy kontakt telefoniczny celem umówienia wizyty w Urzędzie Miasta Braniewa pod nr tel. 55 644 01 35.
Gminny Punkt Konsultacyjno-informacyjny znajduje się w pok. nr 11 na parterze.
- Szczegóły
- Kategoria: Czyste powietrze
- Odsłony: 357
Burmistrz Miasta Braniewa zaprasza zainteresowanych mieszkańców na spotkanie dotyczące Programu „ Czyste Powietrze”. Spotkanie odbędzie się 18 maja 2022 r. w godzinach
od 10.00 – 11.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Braniewa przy ul. Kościuszki 111 ( I piętro).
Beneficjentem programu może zostać osoba fizyczna, która jest właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.